Search
Close this search box.

 

بسیاری از خانم ها فکر می کنند که دهه 30 زمان مناسبی برای بارداری است زیرا آنها در شغل خود مستقر شده اند ، ثبات مالی دارند و با تجربه تر و خردمندانه تر برای مقابله با چالش های مادری هستند و به لطف افزایش استقلال مالی ، امنیت شغلی و ازدواج های دیرهنگام ، زنان در نظر دارند بعد از ازدواج زودتر بچه‌دار شوند. با این حال ، احتمال بارداری بعد از 30 سالگی به دلیل تغییرات بیولوژیکی شروع به کاهش می کند. اگر به فکر تأخیر در بارداری خود بوده اید ، ممکن است بخواهید جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید و تنها پس از آن تصمیم بگیرید. در این مقاله ، ما سعی کرده ایم تا تمام نگرانی های احتمالی در مورد باردار شدن در دهه 30 شما را برطرف کنیم.

شانس بارداری در دهه سوم زندگی زنان
شانس بارداری زنان بعد از سن 30 سالگی (30-34 سالگی) به میزان 86٪ است. اما در روند نزولی، خطر سقط جنین نیز به 20٪ افزایش می یابد. در بیشتر موارد ، زوج ها در اوایل دهه 30 به درمان باروری احتیاج ندارند. اما ، پزشکان پیشنهاد می کنند که یک زن در این رده سنی هنگام برنامه ریزی برای بچه دار شدن، باید برای معاینه متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.
اگر قصد دارید در اواخر دهه 30 باردار شوید ، باید بدانید که احتمال بارداری در اواخر دهه 30 (35-39) به طور قابل توجهی زیاد است ، اما هنوز هم پایین تر از اوایل دهه 30 است. تحقیقات نشان می دهد که حدود 78٪ از زنان در اواخر دهه سی ، به ویژه اگر بالای سی و هفت سال سن داشته باشند ، ممکن است خطر سقط جنین ، سندرم داون یا بارداری غیر طبیعی برایشان افزایش یابد.
اگر شش ماه تلاش کرده اید و موفق به بارداری نشده اید، مراجعه به متخصص توصیه می شود. احتمال اینکه زنان در دهه سی ، به ویژه اواخر دهه سی ، به لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیاز پیدا کنند را هم نباید نادیده گرفت.

 

 

اگر حتی در اواخر دهه 30 آمادگی بارداری ندارید ، نگران نباشید. با تشکر از پیشرفت های پزشکی ، می توانید تخمک های خود را تا 40 سالگی منجمد کنید و حتی در اواسط دهه 40 نیز احتمال بارداری دارید.

تصمیم در مورد داشتن فرزند بعد از 30 سالگی معمولا به عوامل زیر وابسته است:

ثبات مالی
این شاید بزرگترین دلیل تصمیم زنان برای بچه دار شدن در دهه سوم زندگی خود است. بیشتر زنان در دهه 30 در شغل خود مستقر می شوند. در دهه 30 شما با تجربه تر ، خردمندتر ، قادر به پس انداز پول و تصمیم گیریهای مالی بهتر خواهید بود. وسایل گران قیمت کودک ، پوشک ، پرستار بچه ها باعث نمی شوند که شما عرق کنید.

پایداری رابطه
زمانی که در دهه 30 خود باشید ،احتمال بیشتری وجود دارد که در یک رابطه پایدار و سالم باشید. بیشتر خانمها ترجیح می دهند چند سال پس از ازدواج منتظر بمانند تا همسر خود را بشناسند و خود را کشف کنند. فقط فکر کنید چند سال ابتدایی ازدواج با مشکلاتش چقدر استرس زا خواهد بود و در این بین وجود یک کودک چقدر می تواند بر استرس شما بیافزاید.

باتجربه تر
فقط به 23 سالگی فکر کنید که چه می کردید. به سختی می توان ادعا کرد که از یک کودک بالغ تر و عاقل تر بوده اید! احتمالا هنگامی که در دهه 30 خود باشید ، سفر کرده اید ، کار کرده اید ، زندگی کرده اید و توانسته اید تجربه های بیشتری را کسب کنید. شما عاقل تر و آرام تر خواهید بود و می توانید پشتیبانی بیشتری از فرزند خود داشته باشید.

جوان تر به نظر خواهید رسید
بیشتر مادران اعتراف می کنند که بچه دار شدن باعث شده است که آنها سریعتر رشد کنند. اگر در بیست و چهار سالگی بچه دار شده باشید زمان سی سالگی ، یک کودک شش ساله خواهید داشت و احتمالا بیشتر دوستان شما به تازگی شروع به بچه دار شدن می کنند و باعث می شود آنها خیلی جوان تر به نظر برسند.

جوانب منفی فرزند آوری بعد از سی سالگی

اگرچه جوانب مثبت ممکن است شما را متقاعد به فرزندآوری بعد از 30 سالگی کنند ، اما ممکن است شرایط سختی وجود داشته باشد که مجبورید با آنها مقابله کنید. بهتر است این موارد را در ذهن داشته باشید تا برای آنها آمادگی داشته باشید و بتوانید به درستی آنها را مدیریت کنید. در اینجا برخی از عوارض شایع بارداری بعد از سن 30 سالگی آورده شده است:

نیاز به زمان بیشتر برای باردار شدن
پس از 30 سالگی ، ممکن است برخی از خانم ها برای بارداری دچار مشکلاتی شوند. این نکته مهمی است و باید بدانید که به دلیل بلوغ بدن زن ، تخمک گذاری تغییراتی می کند. تعداد تخمک ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و کیفیت تخمک های آزاد شده نیز کم می شود. همه این عوامل منجر به ناباروری می شوند ، که ممکن است مدت بیشتری پروسه درمان آن ادامه یابد.

بیماری های ناشی از افزایش سن و سبک زندگی
با بزرگتر شدن ، بسیاری از مشکلات پزشکی مانند تیروئید ، دیابت ، چاقی و فشار خون بالا شروع به پدیدار شدن می کنند و بر سلامت کودک شما و البته خودتان تأثیر می گذارد. این شرایط خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

ایجاد عوارض حاملگی
شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت حاملگی یا فشار خون بالا در دوران بارداری هستید. شما باید یک رژیم غذایی دقیق را دنبال کنید ، ورزش کنید و به متخصص زنان مراجعه کنید.

نیاز به عمل سزارین
عوارض حاملگی در دهه 30 نیز شامل مشکلاتی مانند زایمان دشوار و درد ناشی از زایمان به دلیل مشکلات زیر است:
دهانه رحم به درستی باز نمی شود.
حرکات کودک درست نیست.
انقباضات به اندازه کافی قدرتمند نیستند که کودک را بیرون بکشند.

احتمال بالاتر سقط جنین
خطرات سقط جنین و زایمان در زنان باردار در اواخر دهه 30 افزایش می یابد. چندین عامل مانند کیفیت تخمک، سن و محدودیت های بیولوژیکی می تواند منجر به سقط جنین بعد از 30 سالگی شود.

سلامتی کودک شما:
بارداری در دهه 30 سلامت فرد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. نوزادان متولد زنان مسن اغلب خطر ابتلا به مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا نقص نخاع را دارند. متخصصان زنان برای اطمینان از سالم بودن نوزاد ، آزمایشات قبل از تولد مانند آمنیوسنتز و سونوگرافی منظم را انجام می دهند.

چه کارهایی باید انجام دهید اگر قصد دارید در دهه 30 زندگی خود باردار شوید؟

در زیر چند نکته در مورد نحوه آماده سازی برای بارداری بعد از 30 سالگی آورده شده است:

قرص های ضد بارداری را فراموش کنید
این یکی واضح ترین کارهایی است که باید بکنید. اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کرده اید ، قبل از شروع بارداری ، مصرف آن را برای چند ماه متوقف کنید.

سیگار کشیدن / نوشیدن الکل را متوقف کنید
هنگامیکه سعی در ایجاد بارداری دارید از سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. از شریک زندگی خود بخواهید که سیگار کشیدن و نوشیدن را کاهش دهد زیرا این امر باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می شود. برخی از تغییرات سبک زندگی برای بارداری سالم و برای یک کودک سالم بسیار ضروری است.

ورزش
اگر قصد دارید در دهه 30 خود باردار شوید ، ورزش برای شما بسیار توصیه می شود. این امر نه تنها در صورت اضافه وزنتان در کاهش وزن به شما کمک می کند بلکه سطح تناسب اندام شما را نیز بالا می برد و بارداری را برای شما راحت تر می کند. برای مبتدیان ، یوگا را توصیه می کنیم. شما می توانید در کلاس های ورزشی برای زنان باردار ثبت نام کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی برای فرزند آوری سالم هستید و احتمال بروز عوارض بارداری را پایین می آورید.

استرس خود را مدیریت کنید
اگر می خواهید باردار شوید و در دهه سی زندگی خود هستید ، ممکن است چندین عامل باعث افزایش سطح استرس و فشار بر بدن شما شود. آنها ممکن است بارداری شما را به تاخیر بیاندازند یا عوارض مربوط به بارداری را ایجاد کنند. بنابراین مدیریت استرس روحی و روانی بسیار مهم است. شما ممکن است برای مراقبت از برخی از وظایف خود از همسر یا خانواده خود کمک بگیرید تا بتوانید کمی استراحت یا ورزش کنید. همچنین ، مدیتیشن را فراموش نکنید زیرا به آرام کردن اعصاب و تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

به پزشک خود مراجعه کنید
بسیاری از متخصصان توصیه می کنند قبل از شروع بارداری ، برای جلوگیری از هرگونه بیماری مزمن مانند آسم یا دیابت ، به پزشک زنان مراجعه کنید. پس از بارداری ، معاینات منظم به شما و سلامت شما و سلامت کودک کمک خواهد کرد و مشکلات پزشکی را فوراً برطرف خواهید کرد.

در مورد داروها مراقب باشید
اگر برای شرایط پزشکی موجود دارو مصرف می کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا بسیاری از داروها برای خانم های باردار مناسب نیستند. ممکن است مجبور باشید قبل از بارداری دوره مصرف دارو را کامل کنید، یا از پزشک بخواهید که داروهای جایگزین برای بارداری شما استفاده کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید
خوردن غذاهای سالم را فراموش نکنید. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برای بارداری سالم و زایمان خواهد بود. بنابراین، میوه، سبزیجات تازه بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.

سایر موارد مربوط به بارداری در دهه سی

به غیر از عواملی که در بالا ذکر شد ، در اینجا چندین واقعیت در مورد باردار شدن در دهه سی وجود دارد که شما باید بدانید. این موارد ممکن است به شما کمک کند بعد از سی سالگی باردار شوید.

موقعیتها و پوزیشنهای جنسی بر شانس بارداری شما تأثیر نمی گذارد.

درسته! ممکن است فکر کنید که یک موقعیت جنسی خاص ممکن است به شما کمک کند سریعتر باردار شوید ، اما این درست نیست. هیچ مطالعه ای نمی تواند تأیید کند که یک موقعیت خاص در دستیابی به بارداری بهتر از دیگری است.

مردان نقش مهمی را بازی می کنند

 

 

سن پدر نیز بر زمان لازم برای بارداری تأثیر می گذارد. حدود 15٪ از مردان بعداز 35 سال پس از یک سال تلاش ، قادر به باردار کردن همسران خود نیستند. اما داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به زوجین کمک کند تا سریعتر باردار شوند.

سقط جنین نسبت به آنچه فکر می کنید متداول تر است

 

 

حدود 30٪ از کل حاملگی ها به سقط جنین ختم می شوند. متأسفانه به دلیل تابوی مرتبط با آن ، تعداد بسیار کمی از افراد علناً درباره آن صحبت می کنند.

اگر حاضر نیستید در 20 سالگی فرزندی داشته باشید ، دلسرد نشوید. به یاد داشته باشید ، علم پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است ، و بیشتر زنان در دهه 30 و حتی در اواسط چهل سالگی ، نوزادان شاد و سالم به دنیا می آورند. اگر از سلامتی خود مراقبت می کنید ، به درستی غذا بخورید و مرتباً ورزش کنید ، حتما می توانید در دهه سی خود یک بارداری شاد و یک کودک سالم داشته باشید.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید