Search
Close this search box.

اضافه وزن در هنگام بارداری احتمال بروز برخی از عوارض مانند دیابت حاملگی را افزایش می دهد.

 

وزن شما قبل از بارداری مهم است

قبل از باردار شدن ، اضافه وزن بدن خود را از شاخص توده بدنی (BMI) محاسبه کنید. BMI شما اندازه گیری بر اساس وزن تا قد شماست. اما ، ممکن است به محض بارداری ، این اندازه گیری تغییر کند.

BMI از 25 تا 29.9 به این معنی است که اضافه وزن دارید ، BMI 30 یا بالاتر بدان معنی است که شما چاق هستید.

برای مشاوره در مورد چگونگی کاهش وزن به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است شما را به کلینیک مخصوص کاهش وزن ارجاع دهد. قبل از بارداری درباره نحوه کاهش وزن اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر قبل از کاهش وزن باردار شدید ، سعی کنید نگران نباشید – بیشتر زنانی که اضافه وزن دارند بارداری و زایمان بی مشکل و نوزادانی سالم دارند. با این وجود ، اضافه وزن باعث افزایش عوارض هم برای شما و هم برای کودک شما می شود.

 

وزن شما در دوران بارداری

اگر بسیار اضافه وزن دارید (معمولاً به  داشتن BMI  از  30 بالاتر تعریف می شود) و باردار هستید ، سعی کنید در دوران بارداری از کم کردن وزن خودداری کنید ، زیرا این کار ممکن است بی خطر نباشد.

بهترین راه برای حفظ سلامتی خودتان و  کودک شما این است که  قبل از بارداری به بدن خود ، توجه کنید و در صورت اضافه وزن به متخصص مراجعه کنید. آنها می توانند مشکلاتی را که ممکن است به دلیل وزن خود با آنها روبرو شوید را مدیریت کرده و برای جلوگیری یا مقابله با آنها اقداماتی را انجام دهند.

همچنین مهم است که هر روز یک رژیم غذایی سالم و متعادل مصرف کنید و فعالیت بدنی انجام دهید. فعالیت  بدنی در دوران بارداری به کودک شما آسیب نمی رساند.

غذا خوردن و ورزش کردن

غذا خوردن سالم (از جمله دانستن اینکه چه غذایی در بارداری ممنوع هستند) و انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی یا شنا برای همه خانم های باردار مناسب است. اگر قبل از بارداری فعال نبودید ، ایده خوبی است که قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید هنگام بارداری با ماما یا پزشک خود مشورت کنید.

اگر برنامه ورزش هوازی (مانند کلاسهای شنا ، دویدن یا ایروبیک) را شروع می کنید ، به مربی بگویید که باردار هستید. با بیش از 15 دقیقه ورزش مداوم ، 3 بار در هفته شروع کنید. این کار را به تدریج به جلسات روزانه 30 دقیقه ای افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که ورزش کردن برای سلامتی است و سرسخت نباشید. به عنوان یک قاعده کلی ، باید در حین بارداری بتوانید مکالمه ای را انجام دهید. اگر وقتی صحبت می کنید نفس نفس می زنید ، احتمالاً بسیار شدید ورزش می کنید.

مراقبت شما در دوران بارداری

اگر قبل از کاهش وزن باردار شوید ، برای دیابت حاملگی آزمایش خواهید شد. همچنین ممکن است برای گفتگو درمورد موضوعاتی مانند تسکین درد در زایمان ، به متخصص بیهوشی مراجعه کنید. شما به احتمال زیاد به اپیدورال احتیاج دارید ، زیرا خانم های دارای اضافه وزن احتمال بیشتری برای زایمان ابزاری دارند (منافذ و فورسپس یا سزارین) . اگر اضافه وزن دارید ، در مورد گزینه های تولد نوزادخود با یک ماما یا پزشک صحبت کنید. سؤال کنید که آیا در مورد زایمان در خانه یا استخر زایمان ، نگرانی های خاصی برای امنیت شما و کودکتان وجود دارد یا خیر.

ممکن است به شما توصیه شود در صورت نیاز به زایمان در بیمارستانی که دسترسی آسان به مراقبت های پزشکی وجود دارد ، زایمان کنید.

در صورت اضافه وزن در بارداری ، چه مشکلات احتمالی وجود دارد؟

اضافه وزن داشتن احتمال بروز عوارض در زنان باردار و نوزادان آنها را افزایش می دهد. هرچه BMI زنانه شما بالاتر باشد ، احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است.

همچنین شما به احتمال زیاد به یک زایمان ابزاری (فورسپس یا تهویه) یا یک سزارین اورژانس نیاز دارید

در صورت اضافه وزن در دوران بارداری ممکن است برای کودک شما مشکلاتی ایجاد شود. مشکلات کودک شما می تواند شامل به دنیا آمدن زود هنگام (قبل از 37 هفته) باشد.

همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که کودک شما از نظر سلامتی ،به نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا برخوردار شود. به طور کلی ، حدود 1 از 1000 نوزاد با نقص لوله عصبی در دنیا متولد می شوند. اگر BMI شما بالای 30 سال باشد ، شانس آن تقریباً  2 در 1000 دو برابر می شود. این مشکلات همچنین می تواند برای هر خانم بارداری اتفاق بیفتد ، چه اضافه وزن داشته باشد یا نه.

به خاطر داشته باشید اگرچه  BMI شما 30 یا بالاتر باشد احتمال بروز این مشکلات افزایش می یابد ، اما بیشتر زنانی که اضافه وزن دارند ، کودک سالم خواهند داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید