Search
Close this search box.

 

 

 

زردی – از کلمه فرانسوی زرد – بسیاری از نوزادان را برای چند روز اول درگیر می کند. حدود 60 درصد از نوزادان تازه متولد شده دچار زردی می شوند ، اما مدیریت آن بسیار مهم است زیرا در موارد نادری می تواند باعث طولانی شدن مشکلات سلامتی شود.

در پرسش و پاسخ زیر ، یک متخصص کودکان  به تمام آنچه باید درباره این شرایط شایع و معمولاً خفیف بدانید ، پاسخ می دهد.

 

پرسش: چه چیزی باعث زردی می شود؟

پاسخ : بیلی روبین بیش از حد ، یک محصول جانبی طبیعی برای تجزیه گلبول های قرمز ، می تواند پوست کودک شما را زرد کند. نوزادان بیلی روبین اضافی دارند زیرا کبد نابالغ آنها برای پردازش این ماده کمی به زمان بیشتری برای رشد نیاز دارد.

پرسش: کدام نوزادان بیشترین خطر را دارند؟

پاسخ: زردی در بین نوزادان نارس ، نوزادانی که به دلیل مشکلات شیردهی به اندازه کافی شیر مادر را نمی خورند و کسانی که در هنگام تولد کبود شده اند شایع است.

پرسش: آیا زردی خطرناک است؟

پاسخ:  زردی معمولاً طی دو هفته پس از تولد و بدون درمان از بین می رود. اما میزان بیلی روبین که بیش از حد بالا می رود می تواند باعث آسیب مغزی شود ، بنابراین کودک شما باید بین سه تا پنج روز پس از زایمان به یک پزشک مراجعه کند تا از نظر زردی بررسی شود.

پرسش: چگونه زردی درمان می شود؟

پاسخ: افزایش خوراک معمولاً بیلی روبین بالا را کاهش می دهد. درمان برای کاهش سطح بیلی روبین می تواند شامل فوتوتراپی نیز باشد ، جایی که پوست کودک شما در معرض چراغ های ویژه یا  فوتوتراپی قرار گیرد.

پرسش: چگونه می توان زردی را تشخیص داد؟

پاسخ: زردی بین روز سوم و پنجم پس از تولد اوج می گیرد. پزشک یا ماما می توانند میزان بیلی روبین کودک شما را با آزمایش خون بررسی کنند. اگر کودک شما زردی دارد که رنگ زرد مرتب تیره تر می شود یا اگر به بازوها ، پاها ، شکم یا چشمش گسترش یابد و  یا کودک شما با زردی به سختی از خواب بیدار میشود یا به خوبی تغذیه نمی کند فورا با پزشک تماس بگیرید.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید