Search
Close this search box.

خیلی مهم است که بدانید فقط یک روش درست برای نظم و انضباط در بچه ها وجود ندارد. روش های زیادی برای پرورش فرزند شاد و تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال سالم وجود دارد.

نظرات مختلفی در مورد اینکه رویکرد کدام روش مؤثرتر است یا انواع خاصی از نظم و انضباط در بچه ها چه تاثیری خواهد داشت ، وجود دارد ، بنابراین می توانید در مورد چگونگی تربیت فرزندان خود انتخاب های آگاهانه ای انجام دهید.

در نهایت ، تلاش شما برای یافتن بهترین شیوه های نظم و انضباط باید در مورد پیدا کردن تکنیک های موثر آن باشد که برای خانواده شما قابلیت اجرایی داشته باشد. در اینجا پنج نکته وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد استراتژی های نظم و انضباط با فرزندان خود در نظر بگیرید.

خلق و خوی منحصر به فرد فرزند شما – همه توانایی ها ، ضعف ها و شخصیت او باید مورد توجه قرار گیرد –  آنچه برای یک کودک خوب است ، برای فرزند دیگر مؤثر نیست. برخی از بچه ها نیز نسبت به دیگران انگیزه بیشتری برای پاداش دارند. بنابراین وقت بگذارید تا واقعاً بفهمید که چه نوع روش هایی با کودک شما بهتر کار خواهد کرد.

باید به خلق و خوی والدین نیز توجه شود و سپس ، تناسب بین خلق و خو ی خودتان و فرزند خود را بررسی کنید.

به عنوان مثال ، اگر شما یک فرد ساکت و آرام هستید ، ممکن است رسیدگی به کودک خجالتی که از بازی با بلوک (جورچین)  لذت می برد ، آسان باشد. اما اگر کودکی با صدای زیاد و پر جنب و جوش دارید ، ممکن است مرتباً از سطح انرژی او غافل شوید.

این می تواند به معنای این باشد که شما نسبت به رفتارهای خاص صبر کمتری دارید یا ممکن است به این معنا باشد که شما نسبت به برخی موارد بیش از حد سختگیر هستید. ایجاد آگاهی از خلق و خوی شما می تواند به فرزندآوری شما به روشی کمک کند که مهارتهای زندگی مورد نیاز خود را برای بزرگتر شدن به فرزندانتان آموزش دهد.

همچنین مهم است که درباره خلق و خوی شریک زندگی خود نیز فکر کنید. اگر عقب نشینی کردید و شریک زندگی تان مانند بالا بود ، مهم است که یک استراتژی نظم و انضباط را پیدا کنید که برای هر دوی شما خوب باشد.

چهار نوع اصلی از سبک های فرزندپروری وجود دارد. مقتدرانه ، سلطه گرا، بی تفاوت  و آسان گیر.

مشخص کنید که در جهت کدام سبک حرکت می کنید. جوانب مثبت و منفی سبک فرزندپروری خود را ارزیابی کنید و تعیین کنید که آیا تغییراتی را که می خواهید در رویکرد خود برای نظم و انضباط ایجاد کنید امکان دارد یا خیر.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که توسط والدین مقتدر پرورش یافته اند ، از نظر جسمی و عاطفی به بهترین وجه پیش میروند و بار می آیند. بنابراین در نظر بگیرید که چه گام هایی برای اتخاذ یک سبک فرزندپروری برداشته اید.

پنج نوع سبک اصلی برای نظم و انضباط وجود دارد. نظم و انضباط مثبت ، نظم و انضباط ملایم ، نظم مبتنی بر مرز ، اصلاح رفتار و مربیگری احساسات.

مطمئناً زیرگروه های مختلفی وجود دارد و بعضی اوقات در کتابها یا نشریات مختلف نامهای دیگری به آنها داده می شود ، اما اینها انواع اصلی نظم و انضباط هستند. مساله اصلی این است که کدام استراتژی نظم و انضباط را استفاده کنید و کدام یک از آنها برای فرزندتان موثرترین است . باید فکر کنید شاید ترکیبی از چندین  سبک در مدیریت رفتار فرزند شما مؤثر باشد.

بسته به سطح بلوغ و شرایط زندگی ، نیازهای انضباطی فرزند شما به مرور زمان تغییر می کند. یک استراتژی انضباطی که اکنون کار می کند ممکن است سال آینده عملی نباشد. به همین دلیل مهم است که همیشه با یک استراتژی جایگزین آماده باشید.

هنگام امتحان کردن تاکتیک های جدید نظم و انضباط ، مانند نادیده گرفتن برخی از رفتارها یا از بین بردن امتیازات ، ممکن است رفتار فرزندتان قبل از بهتر شدن کمی بدتر شود. این بدان معنا نیست که روش شما کار نمی کند. بعضی اوقات رفتارها قبل از بهتر شدن بدتر می شوند زیرا بچه ها نسبت به قوانین جدید و محدودیت های جدید واکنش نشان می دهند.

قوانین خود را روشن کنید و برای نتیجه گرفتن با همسرتان هماهنگ باشید. در ضمن ، همیشه یادتان باشد مهارت های جدید به فرزند خود آموزش دهید تا بتواند یاد بگیرد که بهتر رفتار خود را مدیریت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید