Search
Close this search box.

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

وازکتومی چیست؟

عوارض وازکتومی و زمان بهبودی

بارداری بعد از وازکتومی

 

آیا شما و همسرتان در نظر دارید وازکتومی انجام دهید؟

این کاری است که بسیاری از زوج ها ،در دنیای امروز هنگامی که تصمیم می گیرند دیگر بچه دار نشوند ، انجام می دهند. این کار بسیار ساده و امن است و راحت تر از بستن لوله ها در خانمهاست .

شوهر شما باید حقایق وازکتومی را بداند.معمولا هیچ کس ، به ویژه مردان، واقعاً جراحی انتخابی را دوست ندارند و به خصوص وقتی این موضوع مربوط به دستگاه تناسلی آنها باشد نگران می شوند. ایده قطع هر چیزی در اطراف بیضه های مردانه آنها ، مردان را بسیار می ترساند ، اما با کمی تحقیق و دانش در مورد همه چیز وازکتومی ، واقعا ترس بی مورد است.

 

 

وازکتومی چیست؟

وازکتومی مؤثرترین شکل جلوگیری از بارداری برای آقایان است. این روش ، ورود اسپرم به مایع منی انسان را متوقف می کند. این کار با برش و آب بندی لوله های حامل اسپرم انجام می شود. وازکتومی یک روش کم خطر (اما با پاداش بالا) با عوارض جانبی بسیار کمی است ، و اغلب به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی با زمان بهبودی نسبتاً سریع انجام می شود. قبل از اینکه شوهر شما وازکتومی شود ، باید اطمینان داشته باشد که در آینده نمی خواهد پدر شود.

 

عوارض جانبی وازکتومی

به طور معمول ، وازکتومی عوارض جانبی ایجاد نمی کند و عوارض آن بسیار نادر است. عوارض جانبی فوری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

خونریزی یا لخته شدن خون در داخل کیسه بیضه

خون در مایع منی

کبودی بیضه

عفونت محل عمل جراحی

درد ملایم یا ناراحتی

تورم

عوارض تاخیری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

باورهای غلط در مورد وازکتومی:

بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد

دائماً به اندامهای جنسی آسیب می رساند

خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهید

خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهید

دردناک است.

 

 

زمان بهبود وازکتومی

بعد از وازکتومی ، ممکن است کمی کبودی ، تورم و درد ایجاد شود. طی چند روز بهتر می شود. طبق گفته متخصصان، اگر علائم عفونت مانند خون ریزی از محل جراحی ، دمای بالاتر از 38 درجه سانتی گراد ، قرمزی ، بدتر شدن درد یا تورم را دارید ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

 

مواردی که باید بعد از عمل به خاطر بسپارید:

 

حداقل 48 ساعت پس از وازکتومی باید از باند و لباس زیر محکم استفاده شود. برای کاهش درد و تورم ،از بسته‌های یخ می توان تا دو روز اول برای تسکین درد استفاده کرد.

کسی که تحت عمل وازکتومی قرار گرفته باید 24 ساعت بعد از عمل استراحت کند. او می تواند بعد از گذشت دو یا سه روز ، فعالیت سبک انجام دهد ، اما برای یک هفته هیچ کار ورزشی ، لیفتینگ و سنگینی مجاز نیست. فعالیت بیش از حد زیاد و خیلی سریع می تواند باعث درد یا خونریزی در داخل کیسه بیضه شود.

انزال می تواند دردناک باشد یا باعث ایجاد خون در مایع منی شود.

بعد از وازکتومی شما هنوز مایع منی را انزال می کنید اما دیگر حاوی اسپرم نخواهد بود (پس از حدود 20 بار انزال).بنابراین تصور نکنید که وازکتومی از روز اول مؤثر است.

 

 

 

بارداری بعد از وازکتومی

تا زمانی که پزشک بتواند تأیید کند که اسپرم بیشتری در مایع منی وجود ندارد شکل دیگری از جلوگیری از بارداری لازم خواهد بود. برای جداسازی مایع منی از تمام اسپرم ها معمولاً چند ماه زمان لازم است. در این مدت ، بارداری قطعاً امكان پذیر است.

پزشکان معمولاً دوازده هفته پس از عمل جراحی وازکتومی ، آنالیز مایع منی را انجام می دهند.

 

آیا می توانید وازکتومی را معکوس کنید؟

در حالی که از نظر فنی امکان بازگشت وازکتومی وجود دارد ، اما گاهی اوقات این کار امکان ندارد. جراحی معکوس وازکتومی نسبت به وازکتومی پیچیده تر است  و می تواند بسیار گران باشد.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید