Search
Close this search box.

نکاتی درباره بزرگ کردن کودکان مهربان و همدل

هیچ چیز بدتر از تماس تلفنی از معلم یا مدیر مدرسه نیست که به شما اطلاع دهد فرزند شما در مدرسه بچه های دیگر را مورد آزار و اذیت قرار داده است. با وجود تمام تلاش های احتمالیتان ، ​​فرزند شما آموخته است که کنترل ، ارعاب و آزار و اذیت دیگران به او کمک می کند تا آنچه را می خواهد به دست آورد.

این موضوع ممکن است تکان دهنده و غیرقابل تحمل به نظر برسد که کودکی که دوستش دارید برای رسیدن به خواسته هایش به قلدری برای دیگران متوسل شود. اما حقیقت این است که قلدرها به هر شکل و اندازه ای وجود دارند  و حتی بچه های بهترین والدین می توانند قلدر شوند ، به خصوص اگر فکر کنند می توانند با آنها فاصله بگیرند.

هر کودکی قادر به قلدری کردن برای دیگران است ، حتی آن دسته از بچه ها که فاکتور خطری ندارند. اما ، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید فرزند شما با احترام و مهربانی با دیگران رفتار می کند. در اینجا هشت روش وجود دارد که می توانید از قلدری کودک خود جلوگیری کنید.

 فرزند خود را دوست بدارید

این کار به اندازه کافی ساده به نظر می رسد ، اما بسیاری از والدین به طور جدی در زندگی فرزندشان مشارکت نمی کنند. درعوض ، آنها زمان بیشتری را صرف کارگردانی و تصحیح اشکالات نسبت به گوش دادن و آشنایی با بچه های خود می کنند. خیلی مهم است که والدین به فعالیت ها و آموزش های فرزندان خود توجه کنند. بنابراین ، وقت بگذارید تا بفهمید فرزندان شما  چه کسانی هستند.

به فرزند خود بیاموزید که به دیگران احترام بگذارد

مطمئن شوید فرزند شما می داند که همه افراد منحصر به فرد هستند و با همه باید با مهربانی رفتار کرد. همچنین ، انتظارات روشنی را در مورد نحوه رفتار با مردم ، به ویژه کسانی که به نوعی با یکدیگر متفاوت هستند ، تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما می دانند که حتی اگر کسی را دوست ندارند ، این به معنای این نخواهد بود که حق دارند کسی را آزار دهند.باید به آنها آموزش دهید که هر شخصی سزاوار برخورد محترمانه است.

پرخاشگری با خواهر و برادر را نادیده نگیرید

در حالی که طبیعی است که خواهران و برادران یکدیگر را تا حدی  اذیت کنند ، رفتار مداوم نادرست ، چه کلامی و چه جسمی ، هرگز نباید نادیده گرفته شود. بسیاری اوقات ، بچه هایی که در خانه تحت فشار برادر و زورگوویی هایش باشند ، در مدرسه دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند. سایر اوقات ، خواهر و برادر غیر تهاجمی ، آن رفتار را به بچه های دیگر مدرسه منتقل می کنند. حتی اگر زورگویی به خانه محدود شود ، باید به زورگویی با خواهران و برادران رسیدگی شود زیرا عواقب قابل توجهی دارد.

با دوستان فرزندتان آشنا شوید

دوستان فرزندتان را به خانه خود دعوت کنید و یا از خانواده  آنها دعوت کنید تا با شما شام  بخورند. حتی هر از گاهی به کارپول ( به اشتراک گذاشتن یک خودرو به این هدف که مسیری را با بیش از یک نفر باهم سوار خودرو باشید می گویند) فکر کنید. شما در طی مسیر در وسیله نقلیه خود در مورد فرزندان ، دوستانشان و مدرسه  چیزهای زیادی خواهید فهمید و اگر فرزند شما با قلدری رفتار میکند یا با کودک قلدری دوستی برقرار کرده است ، حتماً با فرزند خود در مورد آنچه محترمانه و مهربانانه است و آنچه  غیر محترمانه است صحبت کنید.

فقط مراقب باشید بیش از حد بر انتخاب فرزندتان کنترل نکنید زیرا این امر می تواند باعث آتش سوزی شود. بجای اینکه درخواست کنید با چه کسی وقت خود را سپری کند ، سعی کنید فرزندتان را از در دوستی هایش راهنمایی کنید. در ضمن مراقب رفتار محافظه کارانه ​​باشید. به یاد داشته باشید ، دوستان فرزندان شما غالباً تأثیر زیادی بر رفتار کودک شما می گذارند و فشار همسالان روی یکدیگر ، نیرویی بسیار قوی است.

با بچه های خود در مورد قلدری صحبت کنید

ارتباط مداوم ، کلید اصلی فرزندپروری خوب است و به ویژه در مورد پیشگیری از قلدری بسیار مهم است. به یاد داشته باشید ، شما نمی توانید فرزندان خود را از هرگونه نفوذ مخرب ایمن کنید ، اما می توانید با صحبت کردن با آنها در مورد زورگویی ، آنها را برای شرایط سخت آماده کنید. مطمئن باشید فرزندانتان می دانند که زندگی پر از تفاوت است. فقط اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند که چگونه می توانند در این شرایط به طور مؤثر رفتار کنند. ضرب و شتم ، فریاد زدن و سرزنش کردن هرگز جواب نمی دهد.

همدلی را پرورش دهید

بسیاری از افراد قلدر توانایی همدلی ندارند. در نتیجه ،در فعالیت های بچه های خود مشارکت کنید تا بدانید که رفتار آنها چه تاثیری بر دیگران می گذارد. حتما از فرزندتان سؤال کنید که در یک وضعیت مشابه چگونه رفتار می کنند؟ و هنگامی که می بینند افراد دیگری صدمه دیده و یا به کمک نیاز دارند ، خاطرنشان کنید و فرزند خود را ترغیب کنید تا به نوعی کمک کننده باشند . راه دیگر برای ایجاد همدلی کمک به فرزند شما در پردازش احساسات خودش است. بسیاری اوقات ، درک این که دیگران چگونه احساس می کنند ، خیلی سخت است اما کمکشان کنید این کار باعث میشود  شناختن احساسات خودشان را در ابتدا یاد بگیرند. اگر کودک شما بتواند احساسات خود را شناسایی کند ، در این صورت او قادر به تشخیص احساسات دیگران خواهد بود.

 

علائم زورگویی را بدانید

دانستن علائم زورگویی نه تنها مهم است و می تواند از قلدری دیگران با کودک شما جلوگیری کند بلکه برای سلامتی و امنیت فرزند شما نیز مهم است. بعضی اوقات بچه ها دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند زیرا آنها نیز مورد آزار و اذیت قرار می گیرند یا گرفته اند. اطمینان حاصل کنید که اگر فرزند خود را در شرایط زورگویی مشاهده کردید چگونه می توانید چرخه زورگویی را متوقف کنید.

هیچ چیز بدتر از تلاش برای مقابله با رفتار زورگویانه فرزند شما نیست در حالی که میبینید او دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

 

فوراً به رفتار مشمول زورگویی پایان دهید

اگر فهمید که فرزند شما قلدر است یا در فضای قلدر منشانه ای قرار دارد ، برای پایان دادن به زورگویی باید یکباره اقداماتی انجام دهید. شما باید اقدامات سریع با عواقب مناسب انجام دهید و اگر قلدری به مدرسه گزارش شد ، با مسئولان همکاری کنید تا هرگونه اعمال انضباطی را که فرزند شما دریافت می کند ، شما هم اعمال کنید. به همان اندازه که دشوار است ، مهم است که فرزندان شما به دلیل رفتار قلدری عواقب خود را دریافت کنند. سعی نکنید به آنها فرصت بدهید زیرا  آنها هرگز از این تجربه درس نخواهند گرفت.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید