Search
Close this search box.

 

 

 

 

مونوکسید دی نیتروژن یا نیتروز اکساید یا گاز خنده (N۲O) – که بسیاری از ما آن را گاز خنده می شناسیم – یکی از ترکیبات نیتروژن است که اولین بار در سال ۱۷۹۹ در دندانپزشکی استفاده شد و اکنون از آن در پزشکی برای القا و ادامهٔ بیهوشی استفاده می‌شود.امروزه این دارو  با مقادیر مصرف کم به‌عنوان ضددرد در اعمال جراحی زنان و زایمان و برای عمل جراحی که در آن‌ها به بیهوشی کامل بیمار نیاز نیست، مصرف می‌شود.امروزه زنانی که نوزادان خود را به دنیا می آورند می توانند از آن به عنوان ابزاری برای کنترل درد استفاده کنند .ما امروز می دانیم  که از اکسید نیتروژن برای زایمان در طول قرن ها استفاده شده است.اما بعد تر استفاده از آن منسوخ شد.به طوریکه تا پنجاه سال پیش ، به هیچ وجه از اکسید نیتروژن استفاده نمی کردیم،زیرا  بیهوشی اپیدورال ایمن به اثبات رسیده بود ، و خیلی زود هم  محبوبیت پیدا کرد. اما اخیراً ، اکسید نیتروژن شروع به بازگشت کرده است.

 

ابزار دیگری برای کار

اکسید نیتروژن علاوه بر بی حسی اپیدورال و مواد مخدر IV برای کمک به مقابله با درد زایمان ، ابزار دیگری را در اختیار زنان قرار می دهد.متخصصین می گویند استفاده از اکسید نیتروژن برای بیمار باردار آسان است زیرا از طریق یک ماسک به صورت محکم بسته شده  و هیچ تأثیر قابل توجهی روی کودک ندارد. همچنین دارای مدت زمان کوتاهی است.آنها ادعا می کنند: “تأثیرات مونوکسید دی نیتروژن خیلی سریع از بین می روند یعنی دقیقا در بین دو نفس ، کاملاً از ریه ها و بدن از بین می رود. ”

بهترین کاندیداهای اکسید نیتروژن ، زنان باردار کم خطر هستند و استفاده از آن برای خانم های دارای فاکتورهای خطر کمبود ویتامین B12 از جمله کم خونی لوزه ای ، بیماری سلیاک یا کرون و زنانی باسابقه  بای پس معده  یا لوپوس توصیه نمی شود و  همچنین ، خانم هایی که سولفات منیزیم برای پره اکلامپسی با ویژگی های شدید دریافت می کنند ، آنهایی که کمتر از 35 هفته حاملگی دارند و افرادی که سابقه آپنه خواب دارند که نیاز به CPAP دارند ، کاندیدای استفاده از اکسید نیتروژن در زایمان نیستند.

راهنمایی کوتاه مدت

مدیریت انتظارات در بیماران سرپایی بسیار مهم است. اگر بیمار فکر کند که تمام درد وی مانند استفاده از اپیدورال از بین می رود ، این تصور اشتباهی است. مونوکسید دی نیتروژن به آنها در مقابله با درد کمک می کند، اما در زمان بسیار کوتاه. مونوکسید دی نیتروژن برای کمک به بیماران در مراحل کوتاه ، اما ناراحت کننده مانند قرار دادن یک بالون رسیده به دهانه رحم ، مناسب است.این روشی است که باعث می شود برخی از بیماران قبل از القاء زایمان ناراحت و مضطرب شوند.مونوکسید دی نیتروژن می تواند به جای مواد مخدر IV استفاده شود تا بیمار بتواند از طریق آن روش با درد مقابله کرده و اضطراب خود را کاهش دهد.

 

حفظ تحرک

یکی دیگر از مزیت های مهم آن این است که برخلاف اپیدورال ، زنان در زایمان می توانند در حین استفاده از آن  حرکت کنند. علاوه بر این ،حتی اگر زن مونوکسید دی نیتروژن را استفاده کرده باشد در نهایت  می تواند اپیدورال را انتخاب کند .

انتخابی برای مداخله کمتر

متخصصان ترجیح می دهند كه خانمها تجربه تولد مورد نظر خود را داشته باشند ، خواه از طریق اپیدورال یا اكسید نیتروژن یا ترکیب آن دو.

معمولا اکثر بیماران اپیدورال می خواهند. در این مورد شکی نیست. اما مطمئناً برخی از بیماران وجود دارند که مداخله کمتری را انتخاب می کنند.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید