Search
Close this search box.

کلیشه ها را بشکنید، به کودک خود همانطور که می خواهید عشق بورزید

 

 

کلیشه ها را بشکنید، به کودک خود همانطور که می خواهید عشق بورزید” این جمله از زیباترین و به یاد ماندنی ترین جملاتی است که می توان برای والدینی که به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند با کودک خود ارتباط بهتری برقرار کنند، نوشت. پدر و مادر بودن، یکی از مسئولیت های پر شور و ارزشمند در جامعه است. در این میان، به دلیل انجام کارهای روزمره و استرس و خستگی ناشی از آن، ممکن است والدین ندانند و یا فراموش کنند چگونه با کودکان خود برخورد کنند تا ارتباط خوب و موثری با آنها داشته باشند.

واقعیت این است که داشتن رابطه ای سالم و صمیمی با کودکان، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی کیفیت تربیت آنها تأثیر می گذارد. با این حال، بسیاری از والدین در برقراری این نوع ارتباط با کودکان خود مشکل دارند. از یک سو، برخی والدین به دلیل فشار کاری و زندگی روزمره، ممکن است توجه زیادی به کودکان خود نداشته باشند و از سوی دیگر ممکن است برخی دیگر از والدین به دلیل استفاده از روش های قدیمی و کلیشه ای، نتوانسته باشند با کودکان خود به خوبی ارتباط برقرار کنند.

در اینجا “کلیشه ها را بشکنید، به کودک خود همانطور که می خواهید عشق بورزید” به عنوان یک راهکار مطرح می شود. برای برقراری ارتباط بهتر با کودکان، والدین باید از روش های قدیمی و کلیشه ای خود دست کشیده و از روش های جدید و خلاقانه استفاده کنند. روش هایی مثل بازی کردن با کودکان، به اشتراک گذاشتن تجربیات، گفتگو با کودک، و … نمونه هایی از روش های جدیدی هستند که می توان برای برقراری ارتباط بهتر با کودکان استفاده کرد.

علاوه بر این، والدین باید به یاد داشته باشند که برای به دست آوردن رابطه ای صمیمی با کودکان، باید به آنها عشق بورزند و توجه کافی داشته باشند. توجهی که البته بیش از حد نباشد. به این ترتیب، والدین می توانند با کودکان خود به خوبی ارتباط برقرار کنند و آنها را بهتر و موثرتر تربیت کنند.

در نتیجه، شکستن کلیشه ها در تربیت کودکان و به نوعی نشان دادن بیشتر احساسات در تربیت کودکان نه تنها یک راهکار بی نظیر برای والدین است، بلکه اصلی ترین راهکار برای برقراری ارتباط صمیمی با کودکان است. والدین باید خلاقیت، توجه و عشق خود را به نحوی اجرا و بیان کنند که باعث برقراری ارتباط بهتر با کودکشان شود. با این کار، می توانند در رشد و توسعه شخصیت و شادی کودکان خود نقش مؤثری داشته باشند.

 

والدین در عصر حاضر از جنبه های گوناگون نگران نتیجه تربیت کودکان خود هستند. نحوه ، زمان ، چگونگی و حتی مکان مراقبت و تربیت کودک همیشه نگرانی هایی را در ذهن آنها ایجاد می کند. شیوه های مراقبت از کودک به تدریج از رویه های سنتی به مدرن تغییر کرده است. امروزه درصد کمی از والدین اعتقاد دارند که فرزندان خود را به طور سنتی تربیت کنند. به هرحال کل داستان این است که والدین باید بدانند برای تربیت کودکانشان آنها باید تصمیم بگیرند. متاسفانه گاهی بعضی والدین به آنچه دیگران می گویند و یا روش تربیتی که از قدیم بوده و یا خود با آن روشها تربیت شده اند اکتفا می کنند و پا را فراتر نمی گذارند.

 

تربیت و نگهداری از کودک، ممکن است سخت‌ ترین و پیچیده ترین کاری باشد که برای اکثر ما در طول زندگیمان برای ما پیش می آید. این تجربه برای والدینی که برای اولین بار فرزندی به دنیا می آورند، می تواند بسیار سخت و چالش برانگیز باشد. اما اگر به خود یادآوری کنید که این تنها شما نیستید که این احساس را دارید و اکثر والدین در این موقعیت احساس شما را دارند، باعث می شود استرس و فشار روانی ناشی از مسئولیت تربیت فرزند تا حدودی کاهش یابد.

 

 

اگر شما هم در این موضوع تازه کار هستید، باید بدانید که موارد زیادی هستند که باید به تدریج یاد بگیرید. این موارد شامل نحوه رسیدگی به کودک، نحوه و زمان تغذیه، چگونگی مراقبت از نوزاد، زمان و میزان خوابیدن کودک، پوشک کردن و بسیاری موارد دیگر می‌شوند. در این مسیر، باید حوصله به خرج دهید و ناامید نشوید.

اگر در روزهای اول پس از تولد فرزندتان نمی‌توانید به خوبی این کارها را انجام دهید، نگران نشوید. در مورد مراقبت از فرزند خود، می‌توانید تحقیقات بیشتری در اینترنت انجام دهید، از والدین و مادربزرگ خود سؤال کنید و در نهایت، از پزشک و یا متخصصین خانه بهداشت منطقه خود کمک بگیرید. بسیاری از والدین نمی دانند خانه های بهداشت خدمات کامل و تقریبا رایگانی را برای والدین و نوزاد انجام می دهند.

بعد از سپری کردن روزهای پر استرس ابتدایی تولد نوزادتان، مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، عشق و محبت به فرزند خود است. باید به روش خودتان عاشق کودک خود باشید و به روش خودتان از آنها مراقبت کنید. اگر  در این مسیر نیز چیزی را نمی‌دانید، نباید احساس گناه، کمبود و یا نگرانی کنید. بلکه با یادگیری دائم و تلاش برای بهبود شرایط، می توانید به والدین بهتری تبدیل شوید.

 

باید به یاد داشته باشید که تمامی والدین و مخصوصا مادران بطور غریزی برای کودک خود، فوق‌العاده هستند و کارهای فوق‌العاده ای را انجام می‌دهند. بنابراین، شما نیز باید به روش خودتان زندگی را ادامه داده و فرزند خود را با عشق پرورش دهید. به این توجه کنید که هر انسانی می‌تواند بهترین والدین ممکن برای کودک خود باشد، فقط کافیست به خودتان اعتماد کنید و با ایمان و عشق، به این کار بزرگ بپردازید و در این مسیر خودتان را نیز فراموش نکنید.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید