Search
Close this search box.

 

 

 

بیشتر از 8 زوج از 10 زوج ، که در آن زن زیر 40 سال سن دارد ، طی یک سال از داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده ، به طور طبیعی باردار می شوند. رابطه جنسی منظم و محافظت نشده به معنای برقراری رابطه جنسی هر 2 تا 3 روز بدون استفاده از جلوگیری از بارداری است.

اگر بعد از یک سال تلاش باردار نشدید ، به پزشک متخصص مراجعه کنید. اما چیزی  که مهم است بدانید این است که آزمایش های باروری می توانند زمان بر باشند و باروری زنان با افزایش سن کاهش می یابد ، بنابراین بهتر است اگر بالای 35 سال سن دارید و خانم هستید برای چکاپ نزد پزشک بروید . یک پزشک عمومی هم کافی است. پزشک عمومی قادر خواهد بود ارزیابی اولیه را برای بررسی مواردی که ممکن است باعث مشکلات باروری شما شوند انجام دهد و به شما توصیه می کند که در آینده چه کاری انجام دهید. هميشه بهتر است كه در مرحله اول هر دوی شما پزشك را ملاقات كنید ، زيرا مشكلات باروري مي تواند از هر دو شریک تأثير پذیرد.

تلاش برای بارداری می تواند یک فرایند عاطفی باشد ، بنابراین مهم است که تا جای ممکن از یکدیگر حمایت کنید. استرس تنها یکی از عوامل مؤثر در ناباروری است.

 

سوالاتی که ممکن است پزشک از شما بپرسد:

پزشکتان معمولا در مورد تاریخچه پزشکی و جنسی دونفرتان از شما سؤال می پرسد.به طور مثال:

حاملگی های قبلی و کودکان

اگر زن باشید ، پزشک معالج در مورد اینکه  بارداری و زایمان قبلی داشته اید یا خیر و عوارض مربوط به بارداری های قبلی صحبت خواهد کرد. اگر مرد باشید ، از شما سؤال می شود که آیا از روابط قبلی فرزندی داشته اید یا خیر.

مدت زمان تلاش برای بارداری

پزشکتان از شما سؤال می کند که چه مدت تلاش کرده اید تا باردار شوید.

در صورت داشتن رابطه جنسی منظم و بدون محافظت (هر 2 تا 3 روز) حدود 84٪ از افراد در طی 1 سال موفق خواهند شد و خوب است بدانید از مابقی آن 16% كه در سال اول موفق نشده اند ، حدود 8% آنان در شش ماه اول سال دوم موفق خواهند شد.

اگر کمتر از 40 سال دارید و مدت طولانی است که در تلاش برای بارداری هستید  ممکن است فقط به شما توصیه شود که کمی بیشتر به تلاشتان ادامه دهید.

ارتباط جنسی

از شما سؤال می شود که چند بار رابطه جنسی دارید و آیا در طول رابطه جنسی مشکل دارید. ممکن است در مورد بحث درباره زندگی جنسی خود با پزشک احساس ناراحتی یا خجالت داشته باشید، اما بهتر است صریح و صادق باشید. اگر مشکل ناباروری شما به رابطه جنسی مربوط باشد ، ممکن است به راحتی بر طرف شود.

مدت زمان جلوگیری از بارداری

از شما در مورد نوع پیشگیری از بارداری که قبلاً استفاده می کرده اید و حالا متوقف شده سؤال خواهد شد. بعضی مواقع برخی از روش های جلوگیری از بارداری که مدتی طولانی استفاده شده باشد ممکن است در باروری شما تأثیر بگذارد.

تاریخچه و علائم پزشکی

پزشکتان درباره شرایط پزشکی که در گذشته داشته اید یا عفونت های مقاربتی (STI) صحبت خواهید کرد. اگر زن هستید ، پزشک معالج  ممکن است از شما سؤال کند که آیا دوره های ماهانه منظمی دارید یا خیر؟

دارو

برخی از داروها می توانند روی باروری شما تأثیر بگذارند. پزشکتان در مورد هر دارویی که مصرف می کنید از شما سؤال می کند و ممکن است در مورد درمان های جایگزین با شما صحبت کند. شما باید به همه داروهای با و بدون نسخه ای که مصرف می کنید ، از جمله داروهای گیاهی و مکمل های گیاهی اشاره کنید.

سبک زندگی

چندین عامل شیوه زندگی می توانند روی باروری شما تأثیر بگذارند. پزشکتان مسلما اید بداند:

پزشکتان ممکن است تغییر در شیوه زندگی شما را توصیه کند تا احتمال بارداری شما بیشتر شود.

پس از پرسیدن سؤال از شما ، پزشک معالج ممکن است معاینه جسمی انجام دهد یا شما را برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه ارجاع دهد.

معاینه جسمی

اگر زن هستید ، پزشک احتمالا شما را وزن می کند تا ببیند آیا شاخص توده بدنی سالم (BMI) دارید یا خیر؟

ناحیه لگن شما را بررسی می کند تا از نظر عفونت ، توده ها یا حساسیت چک شوید. توده ها می تواند نشانه ای از فیبرومها ، تومورهای تخمدان ، آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن (PID) باشد.

اگر مرد هستید ، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

پس از معاینه جسمی ، ممکن است برای آزمایش های بیشتر به تیم متخصص ناباروری لازم باشد مراجعه کنید.

 

 

تست های باروری برای زنان

آزمایشات برای یافتن علت ناباروری در زنان شامل موارد زیر است:

نمونه خون شما برای اندازه گیری هورمونی به نام پروژسترون آزمایش می شود تا مشخص شود تخمک گذاری می کنید یا خیر.

زمان انجام دادن این آزمایش به این بستگی دارد که دوره های ماهانه شما منظم باشدیا خیر. اگر دوره های نامنظمی داشته باشید ، آزمایش اندازه گیری هورمون هایی به نام گنادوتروفین ها انجام می شود که تخمدان ها را برای تولید تخمک تحریک می کند.

کلامیدیا STI است که می تواند روی باروری تأثیر بگذارد. یک سواب – شبیه به جوانه پنبه ، اما کوچکتر ، نرم و گرد – برای جمع آوری برخی سلول ها از دهانه رحم شما برای آزمایش کلامیدیا استفاده می شود.

آزمایش ادرار ممکن است به عنوان یک گزینه جایگزین استفاده شود.

در صورت ابتلا به کلامیدیا ، آنتی بیوتیک به شما تجویز می شود.

از اسکن یا سونوگرافی می توان برای بررسی تخمدان ها ، رحم  و لوله های فالوپ استفاده کرد. شرایط خاصی که می تواند بر رحم تأثیر بگذارد ، مانند اندومتریوز و فیبروم ها می توانند از بارداری جلوگیری کنند. سونوگرافی همچنین می تواند دنبال علائمی بگردد که ممکن باشد لوله های فالوپ شما (لوله هایی که تخمدان ها و رحم را به هم وصل می کنند) مسدود باشد، در این صورت ممکن است مانع از حرکت تخمک ها در طول لوله ها و داخل رحم شود. اگر سونوگرافی احتمال انسداد احتمالی بدهد ، پزشک شما را برای بررسی های بیشتر ، مانند لاپاروسکوپی ، به یک متخصص ارجاع می دهد.

در طی اسکن سونوگرافی ترانس واژینال ، یک پروب سونوگرافی در واژن شما قرار می گیرد. از اسکن می توان برای بررسی سلامت رحم و تخمدان ها و هرگونه انسداد در لوله های فالوپ استفاده کرد.

سونوگرافی هیستروسالپینگو کنتراست  نوع خاصی از اسکن سونوگرافی است که گاهی اوقات برای بررسی لوله های فالوپ استفاده می شود. مقدار کمی از مایعات از طریق لوله ای که به گردن رحم شما (دهانه رحم) وارد می شود ، به رحم شما تزریق می شود.

از سونوگرافی برای بررسی مایعات در هنگام عبور از لوله های فالوپ استفاده می شود تا از هرگونه انسداد یا ناهنجاری اطمینان حاصل شود.

برای پیدا کردن انسداد در لوله های فالوپ شما می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

لاپاروسکوپی (جراحی سوراخ کلید) شامل ایجاد یک برش کوچک در ناحیه تحتانی شکم شما است بنابراین برای انجام آن می توان یک لوله نازک با یک دوربین در انتها (لاپاروسکوپی) برای معاینه رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها بدن کرد.

ممکن است از طریق دهانه رحم ، رنگ به لوله های فالوپ شما تزریق شود تا هرگونه انسداد در آن ها مشخص شود.

لاپاروسکوپی معمولاً فقط در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که احتمالاً مشکلی دارید – به عنوان مثال ، اگر در گذشته یک قسمت از بیماری التهابی لگنی (PID) داشتید ، یا اگر اسکن نشان دهد احتمال انسداد یک یا هر دو لوله شما وجود دارد.

 

آزمایش های باروری برای مردان

آزمایشات برای یافتن علت ناباروری در مردان شامل موارد زیر است:

این کار برای بررسی مشکلات اسپرم مانند تعداد کم اسپرم یا اسپرم هایی است که به درستی حرکت نمی کنند می باشد.

نمونه ای از ادرار شما برای بررسی کلامیدیا مورد آزمایش قرار می گیرد ، زیرا می تواند روی باروری تأثیر بگذارد. پزشک معالج شما در صورت داشتن کلامیدیا آنتی بیوتیک تجویز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید