Search
Close this search box.

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 

طبق یافته ها ، در دهه 20 شانس بارداری در هر ماه مشخص 20 تا 25 درصد است ، شانس بارداری در 40 سالگی تا 5 درصد وجود دارد. این عدد در مورد زنان 45 تا 49 ساله به میزان 1٪ کم می شود. در حالی که بارداری بعد از 40 سال به مراتب دشوارتر می شود ، میزان تولد در بین زنان 40 تا 44 ساله افزایش یافته است.

 

آیا زنان بعد از 40 سالگی می توانند باردار شوند؟

 

 

پاسخ کوتاه: بله.

 

صرف نظر از سن ، مهمترین عوامل در مورد بارداری زنان چگونگی عملکرد تخمدان ها و سلامت عمومی آنان است. بنابراین ، اگر شما بیش از 40 سال دارید و به طور کلی سالم هستید و تخمک گذاری می کنید ، در طی شش ماه شانس بارداری دارید.

اگرچه بسیاری از خانمهای بالای 40 سال ،بارداری و تولد فرزند را تجربه می کنند ، اما احتمال ناباروری از بین نمی رود. اگر بالای 40 سال دارید برای شما ضروری است که عملکرد تخمدان و سطح هورمون را آزمایش کنید. حتی ممکن است لازم باشد سونوگرافی انجام دهید تا ببینید انسداد لوله فالوپ وجود دارد یا خیر. ممکن است لازم باشد همسر شما هم آنالیز مایع منی را انجام دهد. پزشک شما احتمالاً تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی برای بهبود احتمال بارداری شما توصیه می کند.

از آنجا که مسائل مربوط به باروری برای خانمهای مسن (و آقایان) بیشتر اتفاق می افتد ، لازم است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید زیرا درمان های باروری نیز برای خانم های بیشتر از 40 سال کارایی کمتری دارند. برای مثال ،در IUI (تلقیح داخل رحمی) میزان موفقیت در درمان برای زنان در 40 سالگی آنها به اندازه 5 درصد و در IVF (در لقاح آزمایشگاهی) میزان موفقیت در درمان 15٪ در هر چرخه است.

 

بهترین زمان برای بارداری کی است؟

 

 

در حالی که ممکن است یک زن در هر نقطه‌ای از چرخه قاعدگی باردار شود (حتی وقتی پریودتان باشد) ، بهترین زمان برای بارداری عموماً 2 تا 3 روز قبل از تخمک گذاری است. اگر شما به داشتن رابطه جنسی غیر ضروری اعتقاد ندارید ، استفاده از کیت تخمک گذاری ، تقویم یا اندازه گیری فیزیولوژیکی تغییرات بدن برای ردیابی زمان باروری شما می تواند مفید باشد.

بسیاری از مردم فکر می کنند که وقتی شما سعی در بارداری دارید ، باید هر روز رابطه جنسی داشته باشید – اما این درست نیست. اگرچه هیچ کس شما را از این خواسته دلسرد نخواهد کرد ، اکثر پزشکان توصیه می کنند هر 2 تا 3 روز در طول چرخه خود رابطه جنسی برقرار کنید ، زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز در دستگاه تولید مثل زن زنده بماند.

 

اثرات احتمالی بارداری در دهه 40 بر شما

مانند بسیاری از زنان،در دهه 40 هنوز هم می توانید یک بارداری و نوزاد سالم داشته باشید ، اما خطرات – هم برای زن و هم برای نوزاد – بعد از 35 سال افزایش می یابد.

برای زنان خطر عوارض حاملگی از قبیل پره اکلامپسی ، دیابت حاملگی ، فشار خون بالا ، زایمان زودرس و بخش C و برای کودک ، خطرات ناشی از زایمان زودرس ، وزن کم هنگام تولد ، نقایص مادرزادی هنگام تولد و مرگ و میر بالا وجود دارد. بیشتر پزشکان معمولاً برای زنان باردار بالای 35 سال آزمایش و نظارت اضافی را پیشنهاد می کنند.

معمولا تمام زنان بارداری که بیش از 40 سال دارند خودشان در خواست  دارند از نظر ناهنجاریهای کروموزومی بررسی شوند زیرا می خواهند از نظر روانی آماده شوند.اولین آزمایش ممکن است در اوایل سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد ، و در صورت تشخیص ناهنجاری بالقوه ، آزمایش های تأیید کننده پس از 16 هفته انجام شود.

 

 

در نهایت ، اگرچه ممکن است بعد از 40 سالگی باردار شدن و ماندن در آن دشوارتر باشد ، اما با پیشرفت علم و پزشکی مدرن ، بسیاری از خانمها با خیال راحت فرزندان خود را به دنیا می آورند.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید