Search
Close this search box.

مادری و خانه داری کار آسانی نیست، اصلاً

مادر بودن  اساساً یک کار روزانه بیست و چهار ساعته است که هرگز به پایان نمی رسد. مرتفع کردن نیازهای فرزندان شما در تمام طول روز و  داشتن بی خوابی های شبانه تکرار شونده  به راحتی می تواند شما را از پا بیندازد. وقتی فرزندان شما اولویت اول شما هستند ، طبیعی است که از نیازهای خود چشم پوشی کنید و این سخت است. 

در اینجا چند نکته و ترفند برای گذر از افسردگی مادر یک کودک بودن برایتان آورده ایم که خوب است با دقت بخوانید.

برای خود زمان بخرید

سختی شغل تمام وقت مادری و خانه داری با نیت سلامت و رشد کودکان را نمیتوان انکار کرد. احتمالاً بیشتر روز شما برای تهیه ناهار و شام و کارهای خانه و کودکتان خواهد رفت ، ما کاملا آن را درک می کنیم. احتمالاً احساس می کنید که هیچ وقت اضافه ای در روز وجود ندارد ، اما برایتان لازم است که زمانی را به خودتان اختصاص دهید حال چه آن زمان را در خانه بمانید و چه بیرون بروید باید کارهایی  را که دوست دارید (خارج از بچه هایتان) در اولویت قرار دهید.

لازم است شما  “پس از شناسایی نیازهای اساسی که ممکن است داشته باشید – مانند زمانی با دوستانتان گذراندن ، درس خواندن ، نوشتن کتاب خود ، یا صرف استراحت برای تنها بودن در خانه –  ، با کمک همسرتان برنامه ریزی کنید تا برای خودتان هم زمان بخرید.همواره یادتان باشد ” مادر بودن به معنای این نیست که باید خودتان را فراموش کنید.”

قبل از خواب یک فصل از کتاب مورد علاقه خود را بخوانید. قبل از بیدار شدن بچه ها 15 دقیقه یوگا انجام دهید. تفریح ​​و سرگرمی برای خودتان انتخاب کنید . قبل از مادر بودن ، شما زنی با نیازهای عادی هستید. خودتان را دوست داشته باشید.

سلامتی خود را فراموش نکنید

وقتی همه جا و مدام با هم هستید و با داشتن کودکانی که تمام روز در گوش شما فریاد می زنند و درخواست دارند سر و کار دارید، خیلی مهم است که در انتهای شب احساس راحتی کنید. اگر مراقب خودتان نیستید ، فشارهای روزمره زندگی می تواند مانند پایان جهان باشد. بنابراین یادتان نرود یک مادر سلامت می تواند کودکان شاد و خلاق تربیت کند.

خواب یکی از مؤلفه های اصلی بهزیستی شماست. کمبود خواب هورمون تولید کننده اضطراب ، کورتیزول را افزایش می دهد. علاوه بر این ، عملکردهای حرکتی و توانایی تمرکز را کند می کند. کمبود خواب یک مشکل بزرگ برای مادران در هنگام رانندگی هم هست. یک مطالعه نشان داده که رانندگی در هنگام خواب به همان اندازه رانندگی در مستی خطرناک  است.

وقتی خسته باشید احتمالاً اشتباه زیاد می کنید. به عبارت دیگر ، خوابیدن نه تنها برای سلامتی خود بلکه برای امنیت فرزندانتان بسیار مهم است.

تغذیه خوب را فراموش نکنید

هنگامی که شما روی تغذیه همه افراد اطراف خود متمرکز هستید و به تغذیه خود اهمیت ندهید از بین رفتنتان حتمی است. دلایل زیادی برای اولویت دادن به تغذیه مادر وجود دارد.

“سالم غذا خوردن ” به مهار افزایش وزن و بهبود خلق و خو کمک می کند و باعث می شود شما کمتر در معرض بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 قرار بگیرید. جدا از آن برای داشتن کودکان سالم ، خوردن مواد مغذی برای مادران شیرده ضروری است زیرا این امر بر سلامتی فرزندان شما نیز تأثیر می گذارد.

بالا بردن ضربان قلب را فراموش نکنید

شورای ورزش در آمریکا مطالعه ای را انجام داد كه نشان می داد چگونه 30 دقیقه پیاده روی هر روز به طور چشمگیری احتمال مرگ زودرس را كاهش می دهد. در حالی که برای هرکسی زندگی طولانی مدت هدف است ، ورزش برای مادران شیرده از اهمیت بیشتری برخوردار است. طبق آنچه انتظار می رود ، ورزش می تواند فشار خون را کاهش داده ، خواب را بهبود بخشد ، با خستگی مبارزه کند و بهبودی پس از زایمان را تسریع کند.

به احساسات خود اهمیت دهید

بدون شک ، مادر خانه دار بودن می تواند گاهی اوقات شما را دچار ترس و نگرانی کند. افسردگی یک علامت شایع سندرم مادر خانه دار است. شرمنده نباشید.  کاری که نیاز دارید را انجام دهید. مثلا وبلاگ نویسی می تواند برای مادران خانه دار مفید باشد ، بیشتر وبلاگ نویسان  مادر می خواهند به خودشان  و دیگران تأیید كنند كه حتی اگر فرزندآوری واقعا برای شما سخت است و گاهی کم می آورید بدانید که  شما تنها نیستید . نوشتن و خواندن وبلاگ های مادران دیگر می تواند یک یادآوری قدرتمند باشد . آن را از دست ندهید.

 از تقاضای كمك نترسید 

مادر خانه دار بودن می تواند به شما این  احساس را بدهد که وظیفه شما این است که همه چیز را حل و فصل کنید. این اینگونه نیست.

هرگز فکر نکنید که به عنوان یک مادر ، قرار است همه چیز را بدانید و تنهایی انجام دهید. شما اغلب مادری کردن مادران دیگری را نمی بینید که چقدر از دیگران خصوصا همسرشان درخواست کمک می کنند ، بنابراین شما نیز از درخواست خودداری می کنید. امروزه مادر بودن سخت تر از همیشه است. بیشتر از همیشه موارد چاقی و اوتیسم در کودکان وجود دارد. مادر بودن شامل منحنی ها و چالش های یادگیری مداوم است. اگر به داد خود برسید و کمک بخواهید مادر بهتری هم خواهید بود.  همه ما انسان هستیم و برای انجام کارهای سخت به کمک نیار داریم.

سعی کنید مسیولیت بیشتر از حد آنچه توانایی دارید را قبول نکنید بنابراین به کسانی که عاشق شما هستند ، اجازه دهید تا کمک های لازم را انجام دهند.

با خودتان مهربان باشید

اغلب خودمان در زندگی و در مادری ، شدیدترین منتقدین خودمان هستیم. در یک مطالعه علمی نشان داده شده که مادران خانه دار بیشتر از مادران شاغل احساس عصبانیت ، غمگینی و افسردگی می کنند. تمایل به احساس گناه و اضطراب ،بیشتر برای مادران خانه دار وجود داشت ، و بسیاری معتقد بودند آنچه انجام می دهند هرگز کافی نیست.

یکی از بزرگترین هدایایی که می توانید به خودتان ببخشید این است که اجازه دهید کامل نباشید . اشکالی ندارد که یک پدر و مادر ناقص باشید و اشتباه کنید. طبیعی است. ممکن است بعضی روزها واقعاً کارآمد باشیم و راه هایی برای نگهداری از یک خانه تمیز پیدا کنیم. ممکن است روزهای دیگر کل وقت خود را صرف لجبازی های یک کودک نو پا  کنیم. اشکالی نداره اگر همه چیز را در لیست کارهای روزانه خود تکمیل نکردید ، احساس گناه نکنید.

در اصل ، مادر خانه دار بودن می تواند از جهات مختلفی یک چالش باشد. اگرچه بچه ها مسلما اولویت اول هستند ، اما شما نیز شایستگی حضور در لیست اولویت های خود را دارید.

هر وقت فرصت پیدا کردید سعی کنید عشق به خود و مراقبت از خود را تمرین کنید. در پایان روز فقط بدانید که بهترین های خودتان را به نمایش گذاشته اید. شما همیشه به اندازه کافی خوب هستند.

شما عالی کار میکنی  مامان ، نگرانی را دور بیانداز

دیدگاهتان را بنویسید