Search
Close this search box.

چرخش چشم کودک – یک نقطه عطف رشد

وقتی چیزی برایمان ناخوشایند به نظر می رسد ، ممکن است گاهی اوقات چشم خود را روی هم بگذاریم تا نارضایتی خود را نشان دهیم. اما اگر کودک شما این کار را انجام دهد ، بدون شک نگران خواهید شد! البته ، كودك شما چشمانش را به هم نخواهد زد برای اینکه نارضایتی یا عصبانیت خود را نشان دهد. پس چرا یک کودک چشم خود را می چرخاند؟ و آیا طبیعی است که کودک چشم خود را بچرخاند؟ خوب ، جواب واضح است “نه”! ممکن است اکثر نوزادان هنگام خواب چشم خود را بچرخانند ، اما گاهی اوقات چرخیدن چشم ممکن است به دلایل مختلف دیگری نیز باشد. بگذارید دریابیم که چرا نوزادان چشمان خود را می چرخانند و آیا شما باید نگران آن باشید یا نه.

چرا نوزادان هنگام خواب چشم خود را می چرخانند؟
با ورود کودک به جهان ، بدن کوچک او به مدتی زمان نیاز دارد تا با دنیای خارج ارتباط برقرار کند و بالغ شود. دقیقاً مانند سایر اندامهای دیگر بدن او ، چشم (یا بینایی) او هنوز در مرحله رشد است. این بدان معنی است که بینایی و عضلات چشم کودک هنوز ضعیف است. اگر کودک شما در حالت خواب چشمان خود را می چرخاند نیازی به نگرانی نیست زیرا کودک در فرآیند بزرگ شدن کمتر این کار را انجام می دهد. موارد نورد چشم در نوزادان بخشی از مرحله رشد طبیعی است. اگر می بینید که بچه چشمش به سمت بالا می چرخد ​​، آن را به عنوان یک پدیده رشد عادی در نظر بگیرید. هنگامی که کودک کوچک شما خواب است ، حتی ممکن است متوجه شوید او چشمان خود را به پشت سر می چرخاند. از این رو ، چرخش چشم می تواند با خواب آلودگی نوزاد و یا انتقال از حالت خواب آلودگی به حالت بیداری باشد. بعضی اوقات ، ممکن است کودک شما حتی بیدار باشد و چشمان خود را بچرخاند! اما اگر کودک شما اوقات زیادی چشم خود را می چرخاند ​​، باید وی را برای معاینه نزد متخصص ببرید زیرا  ممکن است به برخی از بیماری های جدی پزشکی مانند تشنج ، ضربه مغزی ، قند خون پایین یا هیپوگلیسمی مرتبط باشد.

ملاحظات و هشدارها
به عنوان والدین ، ​​باید سریع تشخیص دهید که آیا حرکت چشم کودک شما نرمال هست یا خیر و علائمی که کودک شما نشان می دهد ، به کمک فوری پزشکی نیاز دارد یا خیر. برای نظارت بر حرکت چشم کودک ، خاطرات خود را نگهدارید یا یادداشت کنید. این گزارش همچنین می تواند به به شما کمک می کند تا دریابید که آیا کودک شما در زمان خاصی از روز چشمان خود را می چرخاند یا خیر. اگر چیزی مشکوک به نظر می رسد که به سلامتی یا وضعیت کودک شما مربوط می شود ، سریعاً عمل کنید و با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید.
اگر احساس می کنید که چشمان نوزادتان در حال چرخش است یا با علائمی مانند تشنج همراه است که ممکن است شامل سفتی اندام ، گریه مداوم همراه با حرکات لرزان بدن باشد ، باید از ایمنی کودک خود اطمینان حاصل کنید. تشنج در نوزادان ممکن است به شرایط پزشکی پیچیده ای منجر شود و اگر کودک شما دچار تب بالا ، صرع ، عفونت های شدید و غیره باشد ممکن است تشنج ایجاد شود. اگر کودک شما دچار تشنج شده است ، او را ترجیحاً به پهلوها روی زمین دراز بکنید ، هر گونه لباس تنگ را در بیاورید و فوراً او را نزد پزشک ببرید تا علت تشنج را بدانید.

چه موقع باید با پزشک مشورت کنید
اگر کودک شما به دلیل عدم کنترل، عضلات چشم خود را می چرخاند ، ممکن است در کنار آن علائم یا علائم دیگری را داشته باشد که متوجه نشوید. اما اگر به دلیل برخی شرایط پزشکی زیر چشم خود را بچرخاند ، ممکن است همراه با علائم قابل توجه دیگری همچون تشنج ، لرز ، تنفس نامنظم ، تغییر رنگ پوست ، حرکات تند و تیز بدن ، گریه بدون کنترل ، تحریک پذیری بیش از حد یا سایر علائم از این دست باشد. .

اگر برای اولین بار صاجب فرزند شده اید و شیرخوارتان شروع به چرخیدن چشمان خود می کند ، بدون شک ممکن است شما را بترساند. اما وحشت نکنید. این یک مشکل شایع در نوزادان است و عموماً با عدم کنترل عضلات ضعیف در چشم همراه است اما اگر متوجه چیزی غیر طبیعی هستید ، به دنبال راهنمایی حرفه ای باشید. اگر هر چیز غیر طبیعی تشخیص داده شود ، پزشک متخصص کودک شما ممکن است برای تشخیص و آزمایش های بیشتر او را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد.

 

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید