Search
Close this search box.

احتمالاً کودک شما مکیدن انگشت شست خود را در رحم شروع کرده است و به عنوان یک عادت ادامه داده است. وقتی کودکمان کوچک است ، طبیعی است که انگشت یا انگشت شست را در دهان خود بکند و از آن به عنوان روشی برای آرام کردن یا خوابیدن استفاده کند. در آن سن ، هیچ آسیبی با این عادت به آنها نمی رسد. با این حال ، اگر متوجه شدید کودک خردسال عادت به این کار را دارد تداوم میبخشد ، برای جایگزین  پستانک را در نظر بگیرید. اگرچه پستانک ها می توانند همین مشکلات را ایجاد کنند اما شکستن این عادت راحت تر است.

هنگامی که نوزاد به مرحله کودک نو پا بودن رسید ، مکیدن انگشت شست اغلب به تنهایی از بین می رود. با این حال ، برخی از بچه های بزرگتر آن را جایگزین عادات دیگر ، مانند گاز گرفتن  می کنند.

اگر از مکیدن انگشت شست به عنوان یک مهارت مقابله ای استفاده شود ، کودک در سنین 2 تا 4 سالگی شروع به امتحان روش های دیگر می کند. به عنوان مثال ، رشد مهارت های زبانی اغلب به طور طبیعی تمرین مکیدن انگشت شست را پایان می دهد.

اگر این رفتار تا سالهای پیش دبستانی ادامه یابد ، مسائلی می تواند با مکیدن انگشت شست و مکیدن پستانک ایجاد شود. اگر كودك به طور طبيعي عمل را متوقف نكرد ، مي تواند منجر به بروز مشکلات رشد ، چه در دهان و چه در گفتار شود.

اگرچه فشار همسالان در مدرسه معمولاً وقتی کودک 5 یا 6 ساله شد ، این عادت را کاهش می دهد ، ممکن است والدین بخواهند مدت ها قبل از آن زمان ، جلوی مکیدن انگشت شست را بگیرند.

مشکلات بالقوه دندانپزشکی در اثر مکیدن انگشتان دست

مکیدن انگشتان  می تواند بر روی دهان و فک کودک تا 2 سالگی تأثیر بگذارد. مکیدن به بافت نرم سقف دهان کودک و همچنین به طرفین فک فوقانی فشار می آورد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، فک فوقانی می تواند باریک شود، که از بسته شدن مناسب دندان در هنگام بسته شدن فک جلوگیری می کند . باریک شدن فک همچنین می تواند منجر به مشکلات گفتاری شود.

با بزرگ شدن کودک ، شکاف بین دندانهای بالا و پایین می تواند از مکیدن انگشت شست ایجاد شود. در این مرحله ، ساختار فک تغییر کرده است و احتمالاً عضلات زبان به درستی رشد نکرده اند.

هنگامی که کودک انگشتان دست خود را بمکد ، می تواند ظاهر “دندانهای دم” را ایجاد کند.

شدت مشکلات جسمی ناشی از این عادت بستگی به این دارد که کودک با چه سرعتی انگشت شست خود را می خورد. اگر آنها به راحتی انگشت شست خود را در دهان خود قرار دهند بدون اینکه خیلی زیاد مکش کنند ، احتمالاً کمتر از کسی که یک مکیدن فعال انجام می دهد مشکل خواهد داشت.

به چگونگی مکیدن انگشت شست کودک خود به دقت نگاه کنید. اگر متوجه مکیدن شدید شدید ، زودتر حرکتی برای مهار این عادت انجام دهید. مطالعه ای در سال 2016 که در مجله دندانپزشکی کودکان منتشر شده است نشان می دهد که  قرار گرفتن ناقص دندان هنگام بسته شدن فک ها در کودکان از عوارض مکیدن انگشتان است.  با این حال ، همان مطالعه نشان می دهد که وقتی کودکان از چهار سالگی مکیدن انگشتان دست را متوقف می کنند ، ممکن است هیچگونه مشکلات فک یا دندان نداشته باشند.

مهم است که به پزشک و دندانپزشک کودک خود در مورد عادت مکیدن انگشت شست خود بگویید. شناسایی زود هنگام مشکلات برای حل آنها مهم است.

نحوه پرداختن به مکیدن انگشت شست

در نهایت این به عهده فرزند شما است که عادت مکیدن انگشت شست را بشکند. با این وجود چندین نکته وجود دارد که والدین باید در نظر داشته باشند ، زیرا آنها هستند که سعی می کنند کودک را از مکیدن انگشت شست خود منصرف کنند . بنابراین چند راهکار زیر را امتحان کنید.

آرام باشید

فریاد زدن یا اصرار برای اینکه فرزند شما از مکیدن انگشت شست خود جلوگیری کند مفید نیست. اگرچه ممکن است نگران آسیبهای احتمالی آنها به دندیانهایشان یا تمام میکروبهایی که با این کار در دهانشان می گذارند  باشید اما ناراحت شدن از کودک به احتمال زیاد منجر به همکاری او نخواهد شد.

ایجاد یک تنوع

وقتی دیدید کودکتان در حال مکیدن انگشت شست خود  است ، به آنها کاری بدهید که با دستانشان انجام دهند. اگر کودک شما وقتی عصبی است ، انگشت شست خود را می خورد ، به آنها توپ نرم بدهید تا به آن فشار بیاورد.

اگر هنگام بی حوصلگی انگشت شست خود را می خورد ، کودک خود را تشویق کنید که یک تصویر را ببیند ، توپ را به جلو و عقب بیندازد ، یا با انگشت نقاشی کند – هر چیزی که دست های کوچک خود را مشغول نگه می دارد.

زیاد تشویق کنید

هر وقت دیدید فرزندتان انگشت شست را از روی دهان خود بیرون می کند ، به شدت ستایشش کنید. حتما چیزی بگویید ، “کار بزرگی کردی که  انگشت شستت را از دهان خود درآوردی” یا  ” کارت عالی بود!”

مهارتهای جدید مقابله را آموزش دهید

احتمالاً وقتی فرزند شما در حال مکیدن انگشت شست خود است می خواهد با احساس ترس ، اضطراب ، غم و اندوه و اضطراب کنار بیاید. مهم است که به آنها کمک کنید استراتژی های دیگری را برای مقابله با احساسات ناراحت کننده یاد بگیرند. زدن لوسیونی که بوی خوبی دارد روی دستهای کودک  ، گوش دادن به موسیقی یا انجام حرکات ساده یوگا برای بچه ها نیز می تواند به کودک کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و می تواند به عنوان راهی برای مقابله با مکیدن انگشت شست جایگزین شود.

آن را برجسته کنید

اگرچه شما نمی خواهید توجه زیادی به مکیدن انگشتان دست انجام دهید (ممکن است کودک شما این کار را بیشتر انجام دهد تا عکس العمل شما را ببیند) ، اما ممکن است کودک شما حتی نداند که این کار را انجام می دهد .

گفتن ” انگشت شست نه” ممکن است یادآوری خوبی برای کمک به فرزند شما در مورد این عادت باشد. شما همچنین می توانید   جملات دیگری بگویید ، “دهانت برای خوردن و صحبت کردن است و دستانت برای ساختن و بازی کردن “.

پیامدها را توضیح دهید

یک کودک 2 ساله احتمالا یک سخنرانی طولانی در مورد آسیب احتمالی دندان را نمیفهمد اما می توانید به یک کودک بزرگتر بگویید ، “مکیدن انگشت شست برای دندان های شما بد است.” شما همچنین می توانید بگویید ، “روی انگشت شست شما میکروب هایی وجود دارد که نباید در دهانتان بروند.”

از ابزارها استفاده کنید

ممکن است بخواهید یک پوشش پلاستیکی برای انگشت شست خریداری کنید. بیشتر بچه ها قادر نیستند  آنها را از انگشتان خود دور کنند ، این بدان معنی است که این ابزارها تقریباً در دو هفته باعث شکستن این عادت می شوند. با این حال ، نقاط ضعفی هم  وجود دارد. به عنوان مثال ، ممکن است برای بازی کردن بچه ها  یا خوردن غذا استفاده از دست را برای آنها محدود کنند.

پاداش بدهید

تقویت مثبت ممکن است کودک شما را ترغیب کند انگشتان خود را از دهان خود دور نگه دارد. یک جدول استیکر ( ستاره ها) درست کنید و در زمان های مشخصی در طول روز به او برچسب بدهید.

طبیعی است که  شما نمی توانید تمام 24 ساعت به فرزندتان خیره شوید ، بنابراین هنگام دادن استیکر می توانید بگویید: “این یک برچسب است زیرا شما وقتی این بازی را انجام می دادید انگشت شست خود را نخوردید.” حتی ممکن است به آنها بگویید ، “وقتی پنج برچسب بگیری ، ما به پارک بازی خواهیم رفت ” ، اگر برای ماندن در مسیر احتیاج به چیزی بیش از برچسب دارند این روشها خوب است امتحانشان کنید.

ترفندهای طعم

داستانهای بسیاری در مورد والدین وجود دارد که فلفل تند یا سس داغ را روی انگشتان کودکان خود قرار می دهند تا ناامیدانه مکیدن را متوقف کنند. انجام اینگونه اقدامات شدید ایده خوبی نیست و می تواند برای بچه ها بسیار ناراحت کننده باشد. شاید بتوانید کمی سرکه را روی انگشت شست کودک امتحان کنید تا بدون خطرناک یا مضر بودن ، طعم آن متفاوت شود. همچنین سعی نکنید مهارت های مقابله فرزندتان را از بین ببرید تا زمانی که او حاضر به ترک آن نباشد.

صبور باشید

اگر فرزند شما هنوز کودک نوپا است ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید صبور بودن است. اگرچه این که کودک شما انگشت شست خود را در دهان خود قرار می دهد ناامیدکننده و گاهی اوقات منزجر کننده است ، به یاد بیاورید که آنها در صورت آمادگی داشتن احتمالاً این رفتارها را به تنهایی متوقف می کنند.

برای والدین می تواند استرس زا باشد که سعی کند عادت مکیدن انگشت شست را برای کودک خود ، بشکند. اگر فرزند شما پنج ساله یا بزرگتر است ، درمورد اقدامات بعدی که می توانید با پزشک متخصص اطفال یا دندانپزشک کودکان صحبت کنید. شنیدن هشدار از طرف دندانپزشک نیز می تواند به کودک انگیزه دهد تا از مکیدن انگشت شست جلوگیری کند.

به خاطر داشته باشید که همه این استراتژی ها برای همه بچه ها کار نمی کند. برخی به سیستم های پاداش پاسخ می دهند و برخی دیگر پس از یادگیری در مورد چگونگی تأثیر آن روی دندان هایشان انگیزه می گیرند. به کار خود ادامه دهید اما با روند کار صبور باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید