Search
Close this search box.

قبل از تولد ، نوزادان به اندازه کافی و زیادی به مادرشان نزدیک هستند. آنها از مادر  گرما ، غذا ، محافظت و اکسیژن دریافت می کنند. هنگام زایمان ، نوزادان ناگهان خود را از ضروریات زندگی جدا می کنند. مطالعه پس از مطالعه نشان داده است كه مزایای بسیار خوب و زیادی برای نوزادانی كه بلافاصله پس از تولد در تماس با پوست مادر برهنه خود هستند ، وجود دارد.

نوزادانی که توسط مادرانشان با تماس پوستی اولین نفس های خود را تجربه می کنند ، ضربان قلب و تنفس نسبتا پایدارتری دارند. در دوران بارداری ، بدن مادر دمای کودک خود را حفظ می کند. مادر هنگام گرما عرق می کند و هنگام سرما می لرزد و کودک غرق در آرامش و لذت می شود. پس از تولد ، نوزادان هنوز توانایی کنترل دمای یکسانی ندارند. در حقیقت ، برای نوزادان ، بدن مادر بهتر از گرم کننده مصنوعی است. یک مطالعه نشان داد که تماس پوست به پوست با بدن مادر یا بدن پدر در گرم نگه داشتن کودک از گرمکن برقی بهتر است .

محافظت از سلامت کودک

نقش فرایند تولد در انتقال باکتریهای خوب از مادر به نوزاد را نمی توان نادیده گرفت. عبور از کانال تولد باعث می شود روده کودک با باکتری های خوب مادر آغشته شود. راه دیگر که نوزادان در معرض باکتریهای خوب مادرشان قرار می گیرند از طریق تماس پوست به پوست است. باکتری های موجود در پوست با باکتری هایی که در یک ایزوله بیمارستان یافت می شود متفاوت است ، بنابراین قرار گرفتن و در معرض این تماسها بودن به نوزادان کمک می کند تا طیف وسیعی از باکتری های سالم را در آغوش بگیرند.تماس پوست به پوست همچنین به شیردهی به موقع کمک می کند. برخی از مواد مغذی موجود در شیر انسان غذای مناسبی برای باکتری های خوبی است که دیواره روده را می پوشاند و از باکتری های مضر محافظت می کند. کارشناسان معتقدند که این باکتری های خوب ممکن است نوزادان را در آینده در برابر بیماری های آلرژیک محافظت کنند.

زمان لازم است تا والدین یاد بگیرند که رفتار کودک خود را درک کنند. تماس نزدیک پوست به پوست کمک می کند تا مادر سیگنالهای کودک خود را یاد بگیرد. علائم گرسنگی ، علائم سیری ، علائم هشدار ، علائم ناراحتی و غیره زودتر شناخته می شوند. مادر زودتر به توانایی خود به عنوان مادر اعتماد خواهد کرد. کودک زودتر احساس اعتماد به نفس و امنیت را تجربه می کند. بنابراین ، همه شانس بیشتری برای خوابیدن دارند.نوزادانی که توسط مادرشان در تماس پوست و پوست قرار دارند ، تمایل به گریه کمتری از نوزادانی که از مادرشان جدا شده اند ، دارند. کودک وقتی احساس امنیت را از مادرش می گیرد ، گریه نمی کند. داشتن یک اتاق مشترک برای کودک با مادر در بیمارستان می تواند اطمینان حاصل کند که او قادر به پاسخگویی به نیازهای نوزاد و ارائه مکرر تماس پوست به پوست است.

 

مادر و نوزاد باید با هم بمانند

برای ده ها سال مادران تشویق می شدند نوزادان تازه متولد شده خود را در گرمخانه ها قرار دهند و در حالی که مادر در اتاق خود استراحت می کرد و نظارت توسط پرسنل پرستار بیمارستان انجام می شد. اکنون متوجه هستیم که وقتی مادران و نوزادان پس از تولد از یکدیگر جدا می شوند ، فرصتهاییشان برای آشنایی با یکدیگر محدود می شوند. تماس پوست به پوست به مادران و نوزادان اجازه می دهد تا از تمام حواس خود در ایجاد این رابطه جدید استفاده کنند.

یک مطالعه طولانی مدت نشان داد که مزایای تماس پوست به پوست در دوران نوزادی را می توان سالها مشاهده کرد. محققان پس از پیگیری یک گروه از کودکان در سن 10 سالگی ، مزایایی را برای کسانی که مراقبت پوست به پوست دارند ، از جمله رفتارهای دلبستگی بهتر مادر یا کودک ، کاهش اضطراب در مادر و بهتر فکر کردن کودک و رشد استدلال دریافتند.

بنابراین کودک خود را از همان ابتدا نزدیک آغوشتان نگه دارید و همچنان کودک را در تمام دوران شیرخواری از آغوش خودتان بهره مند سازید.

ترجمه و گردآوری : وارش رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید